ROZTOCZE
Każdy dom, mieszkanie, a w szczególności meble tapicerowane, dywany, wykładziny, materace, są osaczone przez roztocze kurzu domowego. W przeciętnym domostwie żyje ich ok 2 milionów! Jakby obejrzeć pod mikroskopem materac z sypialni, poduszkę z łóżka na której śpimy lub najlepszą przytulankę dziecka można się przerazić.
W okresie zimowym, gdy częściej spędzamy czas w domu, pracy w zamkniętych pomieszczeniach, kłopot ten przybiera na sile.

Rysopis roztocza

Roztocze to bardzo małe (mające 0,1-0,5 milimetra) pajęczaki. Naukowcy odkryli mniej więcej 46 tysięcy gatunków roztoczy. W naszym domu najczęściej możemy się spotkać jest Dermatophagoides pteronyssinus, tzn. skórożarłoczek skryty. Te roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem ludzi i zwierząt, bardzo lubią wilgoć i ciepło.

Rysopis roztocza Cleaning Karcher Poznań

By Photo by Eric Erbe; digital colorization by Chris Pooley (USDA, ARS, EMU).

Dla kogo jest groźne roztocze?

Dla zdrowych ludzi życie razem roztoczami, nie ma w zasadzie znaczenia. Jeżeli natomiast ty, twoje dziecko lub ktoś bliski jest alergikiem, choruje na astmę lub atopowe zapalenie skóry, powstaje kłopot, bo białka, które znajdują się w odchodach roztoczy bardzo silnie uczulają. Standardowe objawy to:

  • zaostrzenie ataków astmy lub może ona wystąpić u alergika, który nie chorował wcześniej na nią
  • nasilone swędzenie i podrażnienie skóry u osób, które mają AZS (atopowe zapalenie skóry)
  • przewlekły nieżyt nosa – jeżeli nie zdiagnozowano alergii, można go uznać za infekcję; stałe nawroty kataru i uczucie zatkanego nosa podpowiada, że chodzi o uczulenie.

Czas postawić diagnozę!

Żeby ustalić przyczynę występowania albo nasilenia się dolegliwości:

  • należy zwracać uwagę, w jakich warunkach pojawiają się kłopoty ( np. kiedy cały dzień spędzamy w domu, w trakcie domowych porządków lub po nocy) – to co zauważymy trzeba przekazać alergikowi, gdy jesteśmy na wizycie kontrolnej, lub lekarzowi rodzinnemu, który może wystawić skierowanie do specjalisty.
  • Można zrobić również testy alergiczne polegające na umieszczeniu pod skórą bardzo małych dawek substancji uczulającej i obserwacji czy wystąpi alergia ( bąbel, rumień, itp.) Na to badanie powinien skierowanie wystawić alergolog.

Starcie z roztoczami

Jednym z najlepszych sposobów na roztocza jest systematyczne czyszczenie (pranie) tapicerki meblowej, pranie dywanów, czyszczenie wykładzin, sprzątanie mieszkań. Firma Cleaning Karcher Poznań podczas wykonywania usług Karcher likwiduje roztocza dzięki stosowaniu oryginalnej chemii czyszczącej tej firmy, która jest całkowicie bezpieczna.